Смрт и сахрана Николе Тесле
Никола Тесла је преминуо 7. јануара 1943. године у осамдесет седмој години живота од последица коронарне тромбозе. Преминуо је у сну, у свом апартману на 33. спрату хотела Њујоркер (New Yorker) у коме је провео последњих десет година живота.
Комеморација поводом његове смрти је одржана 10. јануара 1943. године и преносио ју је радио Њујорк (New York City Radio Stations). Градоначелник Њујорка Фиорело Ла Гвардија је прочитао опроштајни говор који је написао Луј Адамич, словеначки писац, есеиста и преводилац. Хрватски виолиниста Златко Балоковић и хор “Слован” су за време комеморације свирали српску родољубиву песму “Тамо далеко”.
Информациони центар Југословенске краљевске владе (Royal Yugoslav Government Information Center је организовао церемонију Теслине сахране и тим поводом издао саопштење о њеном протоколу. Теслини посмртни остаци су били изложени у капели Кемпбел (Campball Funeral Church). Ту су последњу почаст великом проналазачу исказали државни достојанственици, истакнуте јавне личности, пријатељи, познаници, али и реке људи које су прошле само зато да би се поклониле сенима Николе Тесле чији су рад цениле или су му се напросто дивиле.
Опело је одржано 12. јануара у катедрали Св. Јована Богослова (St John the Divine). Делегација од тридесет југословенских официра допринела је достојанственом одавању последње почасти. Бискуп Менинг започео је службу и прочитао последњу молитву на енглеском језику. У име Српске православне цркве и одсутног владике Дионисија, поглавара Српске православне цркве у Сједињеним Америчким Државама, опело је наставио на српском језику протојереј ставрофор Душан Шуклетовић, старешина српског правосланог њујоршког храма Св. Сава, уз саслужење проте Милана Мрвичина из Лебанона у Пасадени. Никола Тесла је сахрањен на гробљу Фернклиф у Ардслију (Ferncliff Cemetery Hartsdale)
12.01.1943. године. Два и по месеца касније, 25.03.1943. године, по жељи Саве Косановића, сина најмлађе Николине сестре Марице, посмртни остаци Николе Тесле су кремирани.